قالب پرشین بلاگ


قشقایی بندوبست سکز
قیروکارزین.بندوبست. سکز
لینک دوستان
عشایر قشقایی فارس در جنوب ایران یه خاطر بافت گلیمهای سنتی خوب معروف اند. اصل این طایفه را می‌توان تا قرن شانزدهم میلادی دنبال کرد که در آن هنگام بخشی از اردوهای ترک زبانی بودند که شمال کشور را مورد هجوم قرار دادند . در نتیجه بعضی از طرح‌های گلیمی قشقایی را می‌توان مستقیماً به گلیمهای قفقاز مربوط دانست.
عشایر قشقایی وقتی که به سبب کوچ سالانه آنها از نواحی قشلاقی کنار خلیج فارس تا مناطق ییلاقی آنها در کوههای زاگرس مشهور بودند ،‌از سال ۱۹۲۵ به بعد بواسطه سیاستهای بازدارنده دولت متحمل صدماتی شدند. در نتیجه غالب فرشهای قشقایی پیش از رژیم پهلوی بافته شده است. این نوع گلیمهای قدیمی‌تر قشقایی بویژه مهیج وبرای زندگی رضایت بخش می‌باشند.
چون گلیمهای قشقایی هنگام کوچ یا در محل اطراق آنها بافته می‌شوندغالباً از نظر طرح ورنگ در آنها تنوعی بارز دیده می‌شود. در هر زمان مقدار کمی از نخ رنگ شده را می‌توان با خود حمل کرد وبرای هر گلیم مقدار کمی از پشم در طول کوچ کردن رنگ می‌شود و همین امر سبب گوناگونی رنگها می‌شود. کارگاههای زمینی را که گلیم روی آنها بافته می‌شود هنگام حرکت جمع کرده وباز در محل اطراق بعدی دوباره آن را باز کرده به بافتن ادامه می‌دهند از این زو طرحها هم متنوع می‌گردند.
شیراز از مراکز اصلی بافت گلیمهای جدید در ایران است. با وجود آنکه هنوز هم تعداد قابل توجهی گلیم به صورت سنتی در روستاها ومناطق گوناگون بافته می‌شود ولی فقط تعداد کمی از آنها دارای کیفیت خوبی است. در حال حاضر نیز بعضی از چادر نشینان ونیمه چادر نشینان ،‌گلیمهای مرغوبی برای استفاده‌ی شخصی می‌بافند.
در حال حاضر به نظر می‌رسد بافندگان امروزی علاقه‌ای به صرف وقت وحتی پول برای تولید گلیم نفیس ندارند،‌زیرا روش زندگی سنتی وچادر نشینی این مردم تا حدی تحت کنترل دولت ونیازهای بازار غرب است. تولید تجاری گلیم در شیراز در کارگاههایی با طرح های دولتی صورت می‌گیرد. گلیم هایی که تولید می‌شود دارای اندازه مناسب است . اما رنگها تند وخشن وکیفیت مواد به کار رفته پایین است. ترکیب بندی وظاهر کلی گلیمها فاقد ویژگی‌های سنتی وطرح وخط آزادانه‌ای است که معمولاً در دست بافتهای مردمانی یافت می‌شود که در طبیعت زندگی می‌کنند.
[ دوشنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۰ ] [ 8:14 ] [ (( م ت)) ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اگر قادر نیستی خود را بالا ببری ، همانند سیبی باش تا با افتادنت اندیشه ای را بالا ببری . ( دکتر شریعتی )

به وبلاگ" بندوبست سکز" خوش امدید.سکز نام طایفه ای از طوایف ایل بزرگ قشقایی است که در جنوب غربی استان فارس از توابع شهرستان قیرو کارزین و در روستای بندوبست ساکن شده اند.شغل اکثر مردم کشاورزی و دامپروری می باشد.بندوبست زادگاه من و زادگاه اجداد من می باشد.زندگی در بندوبست معنایی دگر دارد.به نظرات خوانندگان وبلاگ احترام گذاشته و از انتقادهای سازنده انان خوشحال می شوم.

قدرینگی بیل. قدرینگ بیلن یوخولسا بیزیم ائلده قدربیلن آز اولور
ترجمه :«اگر کسی قدر تو را نمی داند، تو قدر خود را بدان زیرا در ایل قدرشناس کم است.»امکانات وب