قالب پرشین بلاگ


قشقایی بندوبست سکز
قیروکارزین.بندوبست. سکز
لینک دوستان

 

[ پنجشنبه 11 دی1393 ] [ 10:50 ] [ (( م ت)) ]

حسن روحانی در انتخاباتی که 72.7 درصد مردم ایران در آن مشارکت داشتند با کسب اکثریت مطلق آرا برنده ماراتن یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران شد.

به گزارش فرارو، پس از گذشت قریب به 22 ساعت از پایان اخذ رای در سراسر کشور، ستاد انتخابات کشور مستقر در وزارت کشور  نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

براساس اعلام نتایج نهایی انتخابات یازدهم  حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با کسب 18613329 رای از کل آرای ماخوزه توانست اکثریت مطلق آرا را به دست آورد و در مرحله اول به عنوان رییس جمهور منتخب مردم برای 4 سال آینده انتخاب شود.

حسن روحانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری است، وی به عنوان کاندیدای مورد اجماع اصلاح طلبان و میانه روهای جریان اصولگرا و اصلاح طلب وارد عرصه انتخابات شده بود.

به این ترتیب تکلیف انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری روشن شد.

براساس اعلام وزیر کشور آمار نهایی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری به این شرح است:کل آراء ماخوذه: 36704156

کل آراء صحیح: 35458747 که به ترتیب به نامزدهای زیر تعلق دارد:

1- حسن روحانی: 18613329

2- محمدباقر قالیباف: 6077292

3-سعید جلیلی: 4168946

4 - محسن رضایی میرقائد: 3884412

5- علی‌اکبر ولایتی: 2268753

6- سیدمحمد غرضی: 446015
[ یکشنبه 26 خرداد1392 ] [ 11:32 ] [ (( م ت)) ]
"""سلام خوبی سلامتی چه خبر سلامتی شما .لا مذهب این وبلاگ رو به روز کن هر چی ما می زنیم همش مطالب تکراری""".این دیالوگ هایی بود که تو دید وبازدید های عید  بین من و رسول بیات رد و بدل شد.به خدا همون موقع هم فرصت کافی برای صحبت بیشتر را نداشتم.نمی دونستم باید چیکار کنم.فرصت کم بودو دوستان الی ماشاالله.خیلی ها را هم زیارت نکردیم.شاید کم سعادتی از ما بوده و شاید هم ....الان هم فرصت کافی برای نوشتن مطالب بیشتر را ندارم.به امید دیدار
[ سه شنبه 27 فروردین1392 ] [ 10:46 ] [ (( م ت)) ]
باز هم شنبه از راه میرسه.بچه که بودم شنبه ها رو دوست نداشتم!!!چون روزی بود که بعد از یک روز و نیم تعطیلی دوباره باید سر صف و کلاس و درس و مشق حاضر می شدیم.دوباره باید از روی تصمیم کبری می نوشتیم.دوباره باید می خواندیم حسنک کجایی.یا اینکه شعر روباه و زاغ را می خوندیم.اخرش هم که خیلی دلمون خوش بود که یه نیم نگاهی بنداریم به اخر کتاب فارسی و بگیم "زاپنی خرگ ریش داره کلاه پشمی داره دس به کمر چوب داره یک زن هندی داره" نمیدوستیم که مث برق می گذره تا قدرشو خوب بدونیم.چی میدونستیم بابامون که نصف شب بلند میشه و پتو رومون میندازه تا یه وقت خدای نکرده بچش سرمانخوره تب نکنه یه روزی خودمون بابا میشیم و باید مواظب بچمون باشیم.چه میدونستیم وقتی بابامون میگه برو درس بخون تا لااقل بتونی یه نامه بنویسی منظورش چی بود!!!یا اینکه بنده خدا بیسواد نمیتونست منظورشو درست حالیمون کنه یا اینکه نه.می خواست بگه پسرم یه روز بزرگ میشی مرد میشی ولی یادت باشه پسرم هر جا بودی یا اینکه سرت خلوت شد  مرخصی داشتی و تونستی یه سر بیای اینجا حداقلش به این فکر افتادی که از قیل و قال دنیا و نامهربونیش و از همه چیزش دیگه خسته شدی یادت باشه یه جای خالی (--------)در نظرت باشه .واگه تونستی تو اون جای خالی بنویس بابا.

حالا من بزرگ شدم و بالعکس گذشته هام شنبه ها رو خیلی خیلی دوست دارم.چون به جایی می روم که مردمانش نفاب ندارند.ظاهر و باطنشون یکیه.صورتاشون سرخ شده .خدای نکرده نمی خوام بگم از سیلی .بلکه از همپا بودن با خورشید.به جایی می روم که کمتر ادمی را میتونی پیدا کنی که براشون جلو و عقب بردن ساعت مهم باشه.به  دنیایی از ارامش شور و نشاط باچشم انداز های ساده که اگر بیش از این رفیقش بودیم.بیش از این شفیق می ماند.جایی که از لابلای مزارعش تازگی رفت و امد دارد.جایی که وقتی بابا صبح از خواب بلند میشه هنوز افتاب نزده میگه بلند شید ظهر شده!!جایی که اگر اغراق نکنم.کودکش یک پای زندگی مردانه است.جایی که همه ادمهایش خوب است و بهتر از خودت بهت می رسند.هنوز دمپخت براشون قدیمی نشده و کولک خوردن حس خاص خودش رو داره و کاهو و کلم براشون حکم دلار.

حالا من دنیا را با تمام دار و ندارش بی خیال میشم .اخرش به کجا می خوام برسم.هیچ چیزی نمیتونه مثل بندوبست حال منو خوب کنه.چرا که اینجا(بندوبست)با تمام سختی هایش یک چای داغ کیف ادمو کوک می کنه و با یک لقمه نان حلال دستشون ناخواسته میره بالا و میگن خدایا شکرت راضییم به رضای تو.حالا از لابلای مداد رنگی ها یه رنگ خوشگل انتخاب کنم هر جایی که دوست داشتی با یه خط خوشگل بنویس خوش به حال خودم .خوش به حال خودم که از همه نعمت های خداوند استفاده می کنم..خیلی دوست داشتم وقتم بیشتر بود بیشتر  بهت سر میزدم.ولی نگران نباش من و تو خوبیم به خدا .خیلی وقته که تو فیلم های تلویزیونی خانه ای خالی از مبلمان نیست.دوست دارن فرهنگ غربی رواج بدن فارغ از اینکه بدونن محتوای فیلماشون چیه.مجبور میشی بشینی و از وقت مبارکت بزنی و دونگی را تماشا کنی.حالا هنوز خاطره جومونگ از ذهنت پاک نشده.ولی مراد بیگ و پدرسالار چرا.راستی خونه ای هست که از اون فانوس ها داشته باشه.اون فانوسهایی که تا اول راهنمایی مونس مشق نوشتن های شبانمون بود.خودمونیم چشم باز کردیم و دیدیم دیگه باید بنشینیم و به خاطره هامون بسپاریم که یه روزی........انصافا وقتی به این فکر می کنم که باید به دور از بندوبست زندگی کنم کابوسی مهلک برایم مجسم می شود.از قیمت های سر سام اور مسکن و خورد و خوراک گرفته تا مشکلات روحی روانی که در این تلاطم و شلوغی بر سر همه ما سایه انداخته.به خدا ارامشی که در این طبیعت بکر است با هیچ جای دنیا قابل مقایسه نیست.گذشت ان زمان که دخترها در ارزوی شوهری از شهر بودند(حالا بالعکس شده.)یا پسرها در ارزوی یافتن شغلی برای ورود به شهر.انان که رفتند کجا را گرفتند که ما بخواهیم بگیریم!!!

[ جمعه 5 آبان1391 ] [ 9:35 ] [ (( م ت)) ]
شنبه بود همین یک هفته قبل.عزم سفر کردم .عزم سفر به دیار و نا گفته نماند به کوی یار همان یار همیشگی ام.منظورم معشوقه نیست .بندوبست را می گویم دلم برای هلیگانش تنگ شده بود .برای جاده اش که روی خوش به ما نشان نمی دهد.روز بروز بدتر می شود.دادم از دست مسئولین است .هر چند من به اینها نمی گویم مسئول بلکه می گویم مصحول.بماند .از تل کل میرزا که سرازیر می شوی دوست داری یه کم بیشتر بر روی گاز فشار بدهی شاید زودتر برسی.اینبار با صدای بوقم کسی در را باز نکرد.انگار کسی منتظرم نبود.ولی نه.خدایا ببخشم که چنین فکری کردم.فصل کاشت و داشت است.کشاورزی و زحمت و کاشت کاهو.سبزی و .....منتظر می مانم تا کسی از در وارد شود.بعد از یه خوش و بش.حال وقت ناهار است و من در اندیشه خوردن یک ناهار اونهم از نوع بادمجان و خیار و گوجه.چرا؟ناهار دزست کنم.نه جون من شما خسته اید .استراحت کنید ممنونم.حالا یه چیزی می خوریم.باشه هر جور راحتید.چه می چسبد.نیم نگاهی به مدرسه انداختم.تعطیل شده بود .ظهر بود بانگ الله اکبر از تک مناره طلایی مسجد به گوش می رسید.هیجان در جان و تنم اوج می کرفت.ظهر چشم بر هم نگذاشتم.نیمدری را باز کردم.هوای خنکی صورتم را نوازش داد.از ته دل اوفی گفتم.غوغای عبور و مرور روحم را نوازش می داد.در اندیشه ان بودم که به کجا بروم ای وقت ظهر.برای من که ادمی از روستا و از ده هستم بیش از احتیاجات خورد و خواب و خوراک نیاز به همنشینی با این و ان برایم ارجحتر بود.اهل گفت و شنودم از هر دری و از هر سخنی البته نه یاوه گویی.خسته می شدم از اینکه یکی دو ساعت بیشتر تا عصر مانده است.کوچه های خاکی اش حکم چمنزار را برایم دارد.مردم از صحرا و کار و راههای دراز خسته بودند ولی من به گونه ای دیگر .تازه می خواستم خستگی بدر کنم.شیهه اسبی به گوش رسید بعد که سراغ گرفتم معلوم شد عمو زاده ام روح الله یک اسب دارد.بابا دمت گرم.نفس زنان خود را به بیرون از کوچه رساندم ولی انگار دیر شده بود روح الله از انجا دور شده بود.یکی را گیر اوردم تا دمی با هم باشیم.از دوستان بود.خوش مشرب و کمی هم بذله گو.ما هم از خدا خواسته.یکی انطرفتر گفت :چه عجب .بالاخره یادی از ما کردی.خوش اومدی.خیلی نامر..... زنگی تلفنی چیزی.دستم را گرفت و سه تایی رفتیم .اینجا بر بلندایی قرار داریم که می توان کل منطقه زراعی رابه تماشا نشست.صحبت از گذشته و خاطرات به میان امد .تا به خود امدیم هوا تاریک شده بود به منزل امدیم و اماده شدیم برای شب نشینی.

[ دوشنبه 24 مهر1391 ] [ 21:31 ] [ (( م ت)) ]
اهمیت تحصیل بر کسی پوشیده نیست و امروز از جنوب آفریقا گرفته تا شمال آمریکا هر روز صبح تعداد زیادی کودک با کیف و کتاب و راه افتادن به سمت مدرسه روز خود را آغاز می‌کنند.

به گزارش فارس، اهمیت تحصیل بر کسی پوشیده نیست و امروز از جنوب آفریقا گرفته تا شمال آمریکا هر روز صبح تعداد زیادی کودک با کیف و کتاب و راه افتادن به سمت مدرسه روز خود را آغاز می‌کنند.

این عکس‌ها توسط «جولین گرمین» از مدارس نقاط مختلف دنیا گرفته شده است.
آلمان
آلمان
کوبا
کوبا
تایوان
تایوان
ژاپن
ژاپن
نیجریه
نیجریه
آمریکا
آمریکا
پرو
پرو
آرژانتین
آرژانتین
برزیل
برزیل
بحرین
بحرین
قطر
قطر
یمن
یمن
عربستان
عربستان

[ چهارشنبه 19 مهر1391 ] [ 11:12 ] [ (( م ت)) ]
سلام.به خوانندگان عزیز وبلاگ بندوبست سکز.وسلام صمیمانه به همشهریان گلم .بچه های با حال بندوبست .امیدوارم منو بخشیده باشید راستش رو بخواین خودم هم نمیدونم دیگه چرا اینجا چیزی نمی نویسم .درس و مشق از یکطرف مسائل مربوط به کار و زندگی و یکی دو تا مشکل نه چندان مهم و بی ارزش دست و دلی برامون نگذاشته ولی خودمونیم این که نشد دلیل.میییییییییییییییدونم ولی نمیشه کاریش کرد.بالاخره اومدیم ویه چند خطی براتون نوشتیم تا بدونید که وبلاگ بندوبست سکز رو نبایدفراموش کنید.از این به بعد ممکنه یه جورایی محتوای وبلاگ یه فرقای کلی داشته باشه.شاید هم فرقی نکنه ولی بهر حال می خوایم که شما در مورد وبتون نظر بدین.چه مطلبایی بیشتر نظرتون رو جلب می کنه.محتوای مطالب تا حالا چجوری بوده و یا هر نظر دیگه ای که فکر میکنین به زیباتر شدن وبلاگ کمک می کنه.  با تشکر

[ چهارشنبه 12 مهر1391 ] [ 9:7 ] [ (( م ت)) ]

طراحی زیرکانه ی یک دفتر کار زیبا در منزل!


 


 اندازه مهم نیست، دفتر خانگی می تواند اساسی و بدون درهم ریختگی باشد. در این دفتر کارهای گشتی بزنید و یک طراحی قابل استفاده و زیبا را که به شکل های ساده طراحی شده پیدا کنید و دفتر کارتان را بر اساس آن درست کنید.ادامه مطلب
[ یکشنبه 3 اردیبهشت1391 ] [ 19:28 ] [ (( م ت)) ]

1 - ترک سیگار چه اهمیتی دارد؟
ترک سیگار بسیار مهم است. استعمال دخانیات قابل پیشگیریترین عامل مرگ و میر است. استعمال سیگار هر ساله نصف موارد مرگ و میر ناشی از سرطان را شامل میشود. استعمال سیگار شایعترین عامل بیماریزای سرطان ریه است که نهایتاً موجب مرگ بیمار میشود. همچنین سیگار با سرطانهای دیگر مثل سرطان مری، حنجره، کلیه، پانکراس (لوزالمعده) و دهانه رحم ارتباط دارد. استعمال سیگار مشکلات دیگری برای سلامتی ایجاد میکند، مثل بیماریهای مزمن ریه، بیماریهای قلبی، استعمال سیگار طی بارداری سبب اثرات زیانباری روی جنین میشود. مثل زایمان زودرس، وزن کم نوزاد هنگام تولد.
 
2- فواید زودرس ترک سیگار چیست؟
فواید سلامتی ناشی از ترک سیگار قابل توجه میباشد. تقریباً بلافاصله، گردش خون شخص شروع به بهبود میکند وسطح مونو اکسید کربن در خون شروع به کاهش میکند. (مونو اکسید کربن گازی بیرنگ و بی بو است که در دود سیگار یافت میشود و سبب کاهش توانایی خون در حمل اکسیژن می شود.) تعداد نبض و فشار خون شخص سیگاری به طور غیر طبیعی بالاست، که پس از ترک سیگار شروع به برگشت به حد طبیعی میکند. بلافاصله چند روز پس از ترک، احساس شخص از مزه و بو برمیگردد و نفس کشیدن برای شخص راحتتر میگردد.
  
3- اثرات دیر رس ترک سیگار چیست؟
افرادی که استعمال سیگار را ترک میکنند نسبت به افرادی که به کشیدن سیگار ادامه میدهند زندگی طولانیتری دارند. بعد از 15- 10 سال در این افراد خطر مرگ زودرس ناشی از سیگار مثل افرادی میشود که هرگز سیگار نکشیده اند. حدود 10 سال پس از ترک سیگار خطر مرگ ناشی از سرطان 50- 30 درصد کمتر از کسانی است که به کشیدن سیگار ادامه میدهند. زنانی که استعمال سیگار را قبل از شروع بارداری ترک میکنند یا کسانی که در سه ماهه اول بارداری سیگار را ترک میکنند خطر تولد نوزاد با وزن کم و دیگر خطرات مرتبط با استعمال سیگار در بارداری در آنها کم میشود. ترک سیگار همچنین خطر سایر بیماریهای مرتبط با استعمال سیگار را کاهش میدهد مثل بیماریهای قلبی و بیماریهای مزمن ریه. همچنین فواید زیادی در ترک سیگار برای افرادی که بیمار هستند یا افرادی که مبتلا به سرطان هستند وجود دارد. ترک سیگار خطر ابتلا به عفونتها را کاهش میدهد، مثل پنومونی که سبب مرگ در بیمارانی میشود که همزمان مبتلا به سایر بیماریها نیز میباشند.
  
4- آیا خطر پس ا ز ترک سیگار کم میشود؟
ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد و این مزیت سبب طولانیتر شدن مدت زمانی میشود که افراد دیگر سراغ سیگار نروند. در افراد با ترک سیگار خطر ابتلا و مرگ ناشی از سرطان ریه و همچنین خطر ابتلا به سایر سرطانها کاهش مییابد. احتمال مرگ زودرس و شانس ابتلا به سرطان که به علت سیگار ایجاد میشود به تعداد سالهای استعمال سیگار، تعداد پاکتهای مصرفی در روز، سن شروع استعمال سیگار، وجود یا عدم وجود بیماری در زمان ترک سیگار بستگی دارد.
 
5- در چه سنی ترک سیگار بیشترین فایده را دارد؟
در هر سنی ترک سیگار در زن و مرد سودمند است. ممکن است افراد مسن تر تمام مزایای ترک سیگار را دریافت نکنند. به هر حال، خطر مرگ در 16 سال آینده در افرادی که قبل از 50 سال سیگار را ترک میکنند در مقایسه با افرادی که به استعمال سیگار ادامه میدهند مشابه است. تا سن 64 سالگی، شانس مرگ مشابه افرادی است که هرگز سیگار نکشیده اند. در افراد مسنتر که استعمال سیگار را کنار گذاشته اند خطر مرگ ناشی از بیماریهای کرونر قلب و سرطان ریه کاهش می یابد. همچنین مزایای زودرس (مثل بهبود خونرسانی، افزایش انرژی و ظرفیت تنفسی) دلایل خوبی برای افراد مسنی است که سیگار را ترک کرده اند.
  
6- مشکلات مرتبط با ترک سیگار چیست؟
ممکن است ترک سیگار سبب اثرات کوتاه مدتی شود به خصوص در افرادی که مدت طولانی سیگار میکشیده اند. افرادی که سیگار را ترک کنند معمولاً دچار اضطراب، تحریک پذیری، گرسنگی، خستگی مفرط، اختلال در خوابیدن و اختلال در تمرکز میشوند. خیلی از استعمال کنندگان پس از ترک سیگار به وزنشان اضافه میشود که معمولاً کمتر از 10 پوند (5/4 کیلوگرم) میباشد، این تغییرات بتدریج ناپدید میشوند. افرادی که سیگار را ترک میکنند برای آینده سالمتر شانس بیشتری دارند.
                          سيگار نكشيد 
7- چگونه مراقبین سلامت در ترک سیگار به افراد کمک میکنند؟
پزشکان و دندانپزشکان منابع اطلاعاتی مناسبی هستند که درباره خطرات استعمال سیگار روی سلامت و همچنین منافع ترک سیگار میتوانند افراد را آگاه کنند. آنها میتوانند درباره استفاده مناسب و عوارض جانبی بالقوه درمان جایگزین با نیکوتین به بیماران اطلاع رسانی کنند و به آنها کمک کنند تا برنامه های ترک سیگار مقطعی را دریافت کنند. پزشکان و دندانپزشکان در هر ویزیت با سؤالاتی که در مورد سیگار از بیماران میپرسند میتوانند نقش مهمی داشته باشند.
اطلاع رسانی به بیماران به منظور ترک سیگار، کمک به بیماران با دادن اطلاعات در مورد ترک سیگار، فراهم کردن اصول کمک به خود، دادن پیشنهاداتی در مورد درمان جایگزین با نیکوتین و ترتیب دادن ویزیتهایی برای پیگیری درمان، اهمیت نقش مراقبین سلامت را نشان میدهد.
  
8- درمان جایگزین با نیکوتین چیست؟
نیکوتین دارویی است که در سیگار و انواع دیگر تنباکو یافت میشود و سبب اعتیاد میگردد. محصولات نیکوتین در دوزهای کم و ثابت نیکوتین در بدن منجر به از بین بردن نشانه های ناشی از ترک میشوند. این نشانه ها اغلب در افرادی که سعی در ترک سیگار دارند احساس میشود. این فرآورده ها در چهار فرم وجود دارند (برچسبها، آدامس، اسپری بینی و استنشاقی) که به نظر میرسد موثر باشند. شواهدی موجود میباشد که ترکیب برچسبهای نیکوتینی با آدامسهای نیکوتینی یا با اسپری بینی نیکوتینی اثر طولانیتری در ترک سیگار در مقایسه با استفاده از یک نوع ترکیب جایگزین نیکوتین دارد. اثر آدامس نیکوتینی در ترکیب با برچسبهای نیکوتینی در کاهش نشانه های ناشی از ترک سیگار بهتر از درمان دارویی به تنهایی است. محققین به استفاده از ترکیب جایگزین های نیکوتینی حتماً با مشاوره با پزشک، دندانپزشک، داروساز یا دیگر مراقبین بهداشت توصیه میکنند.
  
- برچسب نیکوتینی :
این فرآورده بدون نسخه در دسترس هستند یک میزان ثابتی از نیکوتین از طریق پوست عبور میدهند. برچسبهای نیکوتینی برای درمان ترک سیگار در قدرتهای متفاوتی مثلاً برای ترک 8 هفته ای وجود دارند. در درمانهای پیشرفته دوزهای نیکوتین به تدریج پایین آورده میشود. برچسب های نیکوتین معمولاً برای افراد با مشکلات پوستی یا آلرژیک گزینه مناسبی نیستند.
 
- آدامس نیکوتینی :
این محصول در داروخانه ها در دسترس می باشد (2 میلی گرم و 4 میلی گرم). جویدن آدامس نیکوتینی سبب رهایی نیکوتین در جریان خون از طریق مخاط میشود. آدامس نیکوتینی برای افرادی که بیماریهای مفصل، فک تحتانی و فوقانی یا دیگر مشکلات دندانپزشکی دارند مناسب نمیباشند.
  
- اسپری بینی نیکوتینی :
در سال 1996 توسط FDA تایید شده است. این دارو حتماُ باید توسط پزشک تجویز شود. اسپری بینی دارای پمپی حاوی نیکوتین میباشد که استعمال کنندگان تنباکو میتوانند آن را استنشاق کنند، زمانی که به کشیدن سیگار ترغیب میشوند مناسب میباشد. در افراد جوان، افراد با مشکلات سینوسها و بینی و آسم توصیه نمیشود.
 
- نیکوتین استنشاقی :
این محصول فقط با نسخه پزشک در دسترس قرار می گیرد و تائیدیه FDA سال 1997 دارد.
اگر چه استنشاقی نام گرفته است ولی مثل سیگار به ریه ها نمیرسد. اکثر نیکوتین فقط به دهان و گلو میرسد و توسط غشاء مخاطی جذب میشود. عارضه جانبی آن اکثراً تحریک دهان و گلو و ایجاد سرفه است. هر کسی با بیمارهای تنفسی مثل آسم باید با احتیاط مصرف کند.
  
9- آیا ترک سیگار بدون کمک نیکوتین امکان پذیر است؟
بوپروپیون- یک داروی ضد افسردگی است که با تجویز پزشک در اختیار قرار میگیرد. در سال 1997 توسط FDA تائید شده است. این دارو به منظور درمان اعتیاد به نیکوتین مصرف میشود. این دارو میتواند سبب کاهش نشانه های ناشی از ترک سیگار و کاهش میل به سیگار میشود. بعضی از عوارض بو پروپیون شامل دهان خشک، اختلال در خواب رفتن، سرگیجه و راشهای پوستی است. افرادی که سابقه تشنج دارند یا به اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی دارند یا دیگر بیماریها که با بوپیروپیون تداخل ایجاد میکند، نباید مصرف شود.
  
10- چه تلاشی در ترک سیگار بعد از عود باید شود؟
در خیلی از سیگاریها ترک سیگار سخت است. آنها معمولاً قبل از ترک کامل سیگار چندین بار سعی در ترک داشته اند. همچنین احتمال عود در چند هفته یا ماه اول بعد از ترک وجود دارد. افرادی که به مدت سه ماه سیگار را ترک کنند میتوانند بقیه زندگیشان را بدون سیگار سپری کنند.
ادامه مطلب
[ شنبه 2 اردیبهشت1391 ] [ 21:50 ] [ (( م ت)) ]
ادبیات مکتوب فارسی به داشتن منظومه‌های عاشقانه و عارفانه‌ای چون «لیلی و مجنون»، «خسرو و شیرین»، «وامق و عذرا» و «ویس و رامین» پربارتر و شاخه‌اش سنگین‌تر است و اگر به آغاز سرایش هر کدام از این عشقنامه‌ها توجه کنیم، درمی‌یابیم داستان و نقل عاشقانه‌ای بر سر زبان‌ها بوده و پس از آن شاعر و ادیبی دلبسته به آن، داستان را سوار کلمه‌ها کرده و آن را به میدان ادبیات رانده است.

ادبیات شفاهی در کنار ادبیات کلاسیک قرار نمی‌گیرد که در بسیاری اوقات، عشق‌ها و حرف‌ها و سخن‌ها از حالت غیررسمی به رسمیت رسیده‌اند. در میان عشقنامه‌‌های ادبیات شفاهی نیز کم نیستند داستان‌هایی که در گوشه و کنار این مرز پرگهر زبانزد عام و خاص است و سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

چنان که عزیز و نگار در میان البرزنشینان زمزمه می‌شود و عزیز و کبری در میان کردها و اصلی و کرم در میان مردم ترک‌زبان و آذری.بیشتر این عشقنامه‌ها که از دوره صفویه به این طرف رواج پیدا کرده‌اند، به شکل «نثر رباعی» روایت می‌شوند و عاشق و معشوق، شاعرند و این‌گونه احساس خود را منتقل می‌کنند.

اصلی و کرم، نقل همیشه و همچنان مردم آذربایجان و عاشیق‌های ایران است و آنچه می‌خوانید به این داستان عامیانه و شفاهی نظر دارد.

یکی از شاخه‌های ادبیات شفاهی آذربایجان، ادبیات عاشیقی است. ادبیات عاشیقی دارای مفاهیم عالی اجتماعی، فلسفی، تاریخی، هنری و ادبی است.

این ادبیات آنقدر پیچیده و اسرارآمیز است که ریشه‌های اسطوره‌ای دارد. پیوند ادبیات عاشیقی با اسطوره‌ها و چگونگی تولد قهرمانان این داستان‌ها با آفرینش انسان نخستین  و گاه‌ها گره خورده است.

داستان‌های عاشیقی نسل به نسل و سینه به سینه از دوره‌ای به دوره دیگر قدم نهاده و با آداب و سنن و حوادث تاریخی آن دوره دگرگون شده، اما ریشه و اصل خود را حفظ کرده است. از این قبیل داستان‌ها می‌توان به داستان «اصلی و‌ کرم» اشاره کرد.

 داستان اصلی و کرم را می‌توان از چند منظر به کاوش نشست. چگونگی آفرینش، مرگ کرم و واریانت‌های گوناگون از آن به اسطوره‌ای بودن این داستان اشاره دارد.

 داستان اصلی و کرم علاوه بر ساز عاشیق‌ها (اوزان‌لار) در میان مردم نیز روایت می‌شود. شاید از منطقه‌ای به منطقه دیگر، از منظر جغرافیایی و بومیگری تفاوت‌هایی در این روایت‌ها وجود داشته باشد.

آفرینش کرم، تداعی‌کننده آفرینش انسان نخستین است. در این باره 2 نوع تعبیر وجود دارد که هر یک از آنها را می‌توان از زاویه خاصی بررسی کرد.

الف: تولد کرم از سیب سرخ (قیرمیز آلما): گفته‌اند پدر و مادر کرم بچه‌دار نمی‌شدند. شخصی به زیادخان بیگلر بیگی به پدر کرم سیبی می‌دهد و به وی می‌گوید: نصف آن را خودش و نصف دیگر را زنش بخورند، تا بچه‌دار شوند.

سیب سرخ در بیشتر افسانه‌ها و قصه‌های آذربایجان منشأ تولد و آفرینش است. شاید این داستان‌ها از یکدیگر نشأت گرفته باشند و ریشه آنها هم به آفرینش انسان نخستین باز گردد.

در باور مردم آذربایجان سیب هنوز نماد آفرینش است. در این باور اگر اولین سیبی که داماد بر سر عروس پرتاب می‌کند به زن نازا بدهند، بچه‌دار می‌شود.

اما روایت دیگری که درباره تولد کرم وجود دارد، چنین است: عده‌ای از بیگ‌ها به خاطر کور اوجاق بودن زیادخان بیگلربیگی از وی اطاعت نمی‌کنند. زیادخان ضیافتی ترتیب می‌دهد و همه بیگ‌ها و خان‌های تحت امر و اطراف را  دعوت می‌کند.

برای این‌که آنها فکر کنند زیادخان فرزندی دارد، چوبی را قنداق کرده و به گهواره (بئشیک) می‌گذارند و پارچه‌ای روی آن می‌کشند. در حین میهمانی از بئشیک گریه‌ای  بلند می‌شود. وقتی پارچه روی بئشیک را کنار می‌زنند، به جای چوب بچه‌ای را در بئشیک می‌بینند.

آفرینش عاشیق له‌له  نیز شبیه آفرینش کرم از چوب است. مادر عاشیق له‌له بچه‌دار نمی‌شده و به اطرافیان وانمود می‌کرده که باردار است. روزی وی سنگی را در گهواره قرار می‌دهد. وقتی شوهرش پارچه روی گهواره را کنار می‌زند، می‌بینند بچه‌ای در گهواره خوابیده است.

آفرینش کرم از چوب و عاشیق له‌له خیلی شبیه به هم است. از طرفی در داستان اصلی و‌ کرم، کرم ندیمی دارد که به له‌له معروف است. در زبان  ترکی به ندیم بچه‌های بزرگان له‌‌له می‌گفتند. به احتمال زیاد این دو داستان از یک باور نشأت گرفته است که عاشیق له‌له همان کرم است که بعدا هر کدام به داستان جداگانه‌ای تبدیل شده است.

قهرمان داستان اصلی و‌ کرم در زندگی پرتلاطم خود حوادث گوناگونی را پشت‌سر می‌گذارد. وقتی وی در شکار، باز شکاری (ترلان قوشو) خود را دنبال کبک رها می‌کند، آن باز  به باغی می‌رود که کرم نیز به دنبال آن وارد باغ می‌شود و می‌بیند ترلان قوشو روی دست دختر نشسته است. پس از این دیدار کرم و اصلی عاشق هم می‌شوند. در این داستان خانواده کرم مسلمان و خانواده اصلی ارمنی هستند.


ادامه مطلب
[ جمعه 1 اردیبهشت1391 ] [ 19:11 ] [ (( م ت)) ]
کاروان مرگ  بی رحمانه به سراغ اهالی موسیقی آمد و بزرگانی از هنر موسیقی دستگاهی و نواحی ایران را با خود برد. در حوزه موسیقی بومی ایران محمد حسین کیانی (شاخص ترین خواننده قشقایی)، کمال خان هوت (خواننده بزرگ بلوچ)، قادر عبدالله زاده (نوازنده شمشمال کردی)، ولی رحیمی (نوازنده نامی کمانچه کرمانجی)، علی اکبر مهدی پور (نوازنده سرنا و کرنای بختیاری)، تهمورث کشکولی (خواننده بزرگ ایل قشقایی) و حسان اگزار چنانی زاده (نوازنده رباب خوزستان و خواننده آوازهای عربی) جهان ما را بدرود گفتند. زنده یاد چنانی زاده یک شب پس از آخرین اجرایش در تالار اندشه حوزه هنری هنگام بازگشت به خانه اش در قطار تهران-اهواز جان به جان آفرین داد و تهمورث کشکولی نیز چندی پیشتر از وی در حالی که به تازگی از بیمارستان آمده بود، ناگهانی بدرود جهان گفت.

نخستین تصور من از زنده یاد کشکولی یک حلقه ویدیو از اجراهای او بود تا این که تعطیلات پی در پی چندی پیش، بهانه ای شد تا به شیراز برویم و فرصت دیدار با این هنرمند برجسته فراهم شود. برزو طیبی پور با توجه به وضعیت درمانی استاد کشکولی می گفت حتماً سری به او بزنیم. روز چهارشنبه 21 بهمن 1388 خورشیدی (2010 میلادی) سر شب به خانه اش رفتیم. در لابلای صحبت هایمان گوشی تلفن همراهش زنگ زد و چند دقیقه ای با ما نبود و پس از آن گفت یکی از شاگردان و علاقه مندانش زنگ زده تا سالروز تولدش را تبریک بگوید. ما نیز چنین بکردیم. او متولد سال ۱۳۱۸ خورشیدی (۱۹۴۰ میلادی) بود و آن روز که ما خدمتش رسیدیم دقیقاً هفتاد سالگی اش را پشت سر می گذراند.

 

تهمورث کشکولی

 

تهمورث کشکولی به نوعی یک خانزاده بود و آباء و اجدادش در نقاط مختلف فارس قدیم صاحب ملک های متعدد بوده اند. اما این که چرا او به هنر خوانندگی روی آورده است را می باید در فرهنگ خاص قشقایی ها جست و جو کرد. در ایل قشقایی نیز همانند لرها، بختیاری ها و بویر اجمدی ها بیشترین بار اجرای موسیقی بر عهده نوازندگان حرفه ای است که به لحاظ طبقاتی عموماً در میان خود آمیزش می کنند و معمولاً با سایر طبقات ایلی در نمی آمیزند. به سخن دیگر پرداختن به موسیقی در میان برخی اقوام ایرانی با منش اجتماعی آنان سازگار نیست و یا دست کم خود چنین می پندارند. تفاوت ایل قشقایی با اقوام همسایه در این است که خوانین و بزرگ زادگان به طور خاص به هنر موسیقی علاقه مندند و بدین منظور فرزندان مستعد خود را به سوی آواز هدایت می کنند و در واقع آن را چونان بختیاری ها بد نمی دانند. در قرن حاضر نمونه هایی را سراغ داریم که معلم موسیقی را از تهران و اصفهان به خدمت گرفته اند تا به فرزندان عشایر در زیر چادرهای ایلی موسیقی بیاموزند.

تهمورث کشکولی از راه موسیقی روزگار نمی گذراند. آن چه وی را پای بند آواز کرده بود، ذوق و علاقه درونی اش بود و بس. آن قدر با هنرش عجین می شد که گاه برخی ملاحظات طبقاتی را زیر پا می گذاشت. برای مثال اگر آدم های زیر دستش و چوپانان معمولی از وی تقاضای آواز می کردند، بی درنگ می پذیرفت. در حالی که مرسوم نیست افراد دون پایه از بزرگان خود چنین مطالبه ای بکنند. به همین سبب کشکولی گهگاه از سوی همطرازان و خانزادگان مورد اعتراض قرار می گرفت که چرا برای هر کسی آواز می خواند. اما خودش به این گونه باورهای طبقاتی اعتقادی نداشت و می گفت «وقتی یک چوپان ساده بیابانگرد از آواز من لذت می برد چرا محرومش بکنم؟ من برای همه مردم می خوانم.»

تهمورث کشکولی در ششمین جشنواره موسیقی فجر (بهمن ماه 1369 خورشیدی، فوریه 1990 میلادی) به همراه زنده یاد حاج قربان سلیمانی، فرج علی پور و محمد میرزاوندی به عنوان خواننده برگزیده انتخاب شد. پس از آن دیگر وی به هیچ جشنواره ای نیامد. نمی دانم چرا ولی اگر بیشتر پدیدار می شد، همانند حاج قربان می توانست نگاه های زیادی را به موسیقی بومی این سرزمین معطوف کند. وی از نادر خوانندگانی بود که پا به پای کرنای قشقایی آواز می خواند. اندک توجهی در اجرایش با کرنای گنجعلی سلمانی زاده به خوبی توانایی هنجره اش را نشان می دهد. او به سبب آن که بخشی از املاک پدری اش در منطقه لر نشین بویر احمد واقع شده است، به زبان و موسیقی لری هم اشراف کامل داشت. برزو طیبی پور چند سال پیش نیم ساعت موسیقی قشقایی و نیم ساعت لری با صدای وی ضبط کرده بود تا منتشر کند اما از بد حادثه تنها مستر موجود، درون خودروی وی همراه با مقداری پول و مدارک شخصی به یغما رفت و انتظار برای بازگرداندن آن سی دی منحصر به فرد بی نتیجه ماند. به همین دلیل سال گذشته یک بار دیگر بخش قشقایی آن اثر مسروقه را بازخوانی کردند و آن هنگام که ما به دیدارش نایل شدیم، صحبت این بود تا پس از بهبودی کامل، بخش لری بویر احمدی هم باز دیگر ضبط شود. اما این حکایت مرگ هم خود حکایتی است! تهمورث کشکولی دوم اسفند 1388 خورشیدی (21 فوریه 2010 میلادی) جان به جان آفرین داد.

[ جمعه 1 اردیبهشت1391 ] [ 19:7 ] [ (( م ت)) ]
رها اعتمادی یکی از مهمترین و معروف ترین مجریان شبکه من و تو است که از ابتدای تاسیس شبکه من و تو حضور داشته و حتی تیزر تبلیغاتی شبکه نیز با تصویر وی ساخته شده است. وی مدیریت کنترل کیفیت شبکه من و تو 2، اجرای برنامه های آکادمی گوگوش، من و تو پلاس و برنامه جواب را بر عهده داشت. 
رها اعتمادی مدتی پیش با مدیران شبکه بر سر مسائل مختلف اعم از تهیه برنامه، سانسور در شبکه و مسائل مالی اختلاف پیدا کرد. این اختلاف تا آنجایی پیش رفت که رها اعتمادی در وب شخصی خود برخی مسائل محرمانه شبکه از قبیل حمایت های مالی فرح پهلوی از شبکه من و تو را فاش نمود.
 
این کار موجب شد تا مدیران شبکه، وی را مدتی از کار تعلیق نموده و برنامه جواب را که توسط رها اعتمادی اجرا می شد به صورت موقت به شخص دیگری به نام امید خلیلی تجریشی واگذار نمایند که البته واکنش منفی دوستان چندین و چند ساله رها اعتمادی یعنی تیام بصیر (کارگردان وتهیه کننده برنامه بفرمایید شام) و سمیه عابدین زاده (سمی آرین کارگردان و تهیه کننده برنامه جواب) را نیز در پی داشت. اعتراض مجریان فوق نیز نه تنها به جایی نرسید بلکه موجب منزوی شدن آن دو نیز گردید. در پی اعتراض این افراد برنامه " تهران برای من جیغ بزن" به طور کامل حذف و برنامه بفرمایید شام نیز به حاشیه کشیده شد. رها اما بعد از مدتی با وساطت و پا درمیانی حسن اعتمادی (پدر رها؛ سردبیر برنامه اتاق خبر این شبکه) و ناصر اعتمادی (عموی رها)، دوباره به صورت آزمایشی به کار در این شبکه مشغول شد. اما حضور وی بسیار محدود و کم رنگ شده و حیطه اختیارات و وظایف آن به شدت کاهش پیدا کرد.
 
از طرفی محدودیت ها، سخت گیری ها و شرایط خاص تهیه و اجرای برنامه که بعد از اختلاف با مدیریت شبکه برای رها اعتمادی ایجاد شده بود موجب ناراحتی وی گردید. اما چیزی که از همه بیشتر رها از آن رنج می برد، تغییر نام برنامه اختصاصی وی یعنی جواب به برنامه پاسخ بود. اعتراض شدید رها به مدیر شبکه باز هم به نتیجه نرسید و برای چندمین بار زخم کهنه اختلاف بین رها اعتمادی و کیوان عباسی، سر باز زده و رها در اقدامی دیگر دست به افشای اطلاعات محرمانه شبکه مانند شرایط استخدام در شبکه من و تو در وب شخصی خود زد. اعتمادی در جدیدترین آگهی استخدام این شبکه که در وب شخصی اش منتشر کرده سه شرط اصلی برای پذیرفته شدن به عنوان مجری در این شبکه را: اعتقاد راسخ به فرقه ضاله بهائیت، مخالفت با جمهوری اسلامی ایران و در اختیارقرارگرفتن نوع پوشش مجریان زن با مدیریت شبکه عنوان کرده بود. 
فاش شدن اطلاعات محرمانه شبکه من و تو در وب شخصی رها اعتمادی بازتاب گسترده ای در رسانه ها، خبرگزاری ها و سایت های داخل و خارج داشت که نتیجه آن ایجاد موج اعتراض گسترده مخاطبین و بینندگان علیه این شبکه در فضای مجازی بود. حجم اعتراضات تا اندازه ای پیش رفت که شبکه من و تو مجبور شد در دو برنامه جواب و من و تو پلاس بر اتفاقات رخ داده سرپوش گذارد. نکته قابل توجه اینکه در حالی که پوشش دو مجری زن برنامه من و تو پلاس و گرایش به بهاییت آن دو نشان از حقیقت گویی رها اعتمادی داشت و به عنوان سند غیرقابل انکار افشاگری های همکار سابق خود -رها اعتمادی- محسوب می شوند برای اینکه خود را از قربانی شدن تحت سیاست های مدیر شبکه نجات دهند، با تخریب ضمنی رها اعتمادی، تمام قد از سیاست های کلان شبکه من و تو حمایت کردند. 
البته این اختلافات قبلا توسط منصور سپهربند مجری شبکه امید ایران، شهیار قنبری (خواننده)، شهرام همایون (مدیر شبکه کانال یک)، ضیاء آتابای (مدیر سابق ان آی تی وی) ومهران عبد شاه (مدیر سابق شبکه آی پی ان) مطرح شده بود.
 
حتی مهران عبد شاه، مدیر شبکه او آی پی ان، علت تعطیلی شبکه من و تو 2 را وجود این اختلافات در شبکه من و تو عنوان کرده بود که البته اظهارات مدیر این شبکه لس آنجلسی قریب به ذهن نیز می باشد زیرا مدیریت کنترل کیفیت شبکه من و تو 2 را رها اعتمادی بر عهده داشت و تعطیلی شبکه من و تو 2 درست در زمان به وجود آمدن اختلافات بین رها اعتمادی و دوستانش با مدیریت شبکه اتفاق افتاد.
 
ناگفته نماند این اولین دفعه ای نیست که اختلاف مدیر شبکه من و تو با مجریان و دست اندر کاران شبکه به جاهای باریک کشیده شده و موجب جدایی این مجریان از شبکه شده است. چندی پیش یکی دیگر از مجریان شبکه من و تو به نام آزاده حسینی به دلیل همین اختلافات از شبکه جدا شده و در مصاحبه ای، علیه شبکه من و تو دست به افشاگری زد.


 

طبق گفته مهران عبد شاه (مدیر سابق شبکه او آی پی ان) سابقه کیوان عباسی – مدیر فعلی شبکه من و تو و مدیر سابق تلویزیون سیاسی فارسی زبان آزادی- نشان می دهد که وی در برخورد با مجریان شبکه هیچ گونه انعطافی از خود نشان نمی دهد و همین امر موجب جدا شدن مجریان از وی می شود.
 
برخورد کیوان عباسی با مجریان و کارمندان خود از قبیل بهروز صور اسرافیل و رضا فاضلی موجب شد تا تلویزیون آزادی با شکست مواجه شده و تعطیل شود.
 کارشناسان و تحلیلگران بر این عقیده اند که با توجه به کارنامه بد مدیریت شبکه من و تو و اختلافات موجود در آن، این شبکه تا مدت زیادی دوام پیدا نخواهد کرد و به زودی شاهد از هم پاشیدن شاکله اصلی شبکه و تعطیلی آن مانند شبکه آزادی خواهیم بود.
 
شایان ذکر است مهران عبدشاه، با اشاره به ناکارآمدی شبکه من و تو، آن را به بادکنکی تشبیه کرد که بادش خالی شده است. وی تعطیلی شبکه من و تو1 را مانند من و تو 2 اینگونه پیش بینی کرد: «شبکه من و تو مانند بادکنکی است که به اصطلاح " بادش خالی شده" است. این شبکه یک بادبادک پربادی بود که به سمت بالا حرکت می کرد ولی اکنون باید با استفاده از فوت، این بادکنک را بالا نگه دارند، چرا که کم کم مثل بادکنک آفتاب خورده خالی شده و به سمت پایین سرازیر شده است و شاید در ابتدای کار سر بادکنک را محکم نکرده اند. و همانطور که شبکه "من و تو 2" پس از مدتی بسته شد اکنون نوبت " من و تو1 " می باشد.»

 

ادامه مطلب
[ جمعه 1 اردیبهشت1391 ] [ 18:58 ] [ (( م ت)) ]
http://mohrnews.persiangig.com/image/A-P-Mohr/mosabeghat-qoran/eshteghbal/Qoran2/Qoran%20%2817%29.jpg

منبع:مهرستان

[ پنجشنبه 31 فروردین1391 ] [ 23:30 ] [ (( م ت)) ]
 در طول دوران استقرار و پایداری حکومت جمهوری اسلامی ایران ، دولت های غربی در محیط های مختلف و با استفاده از ابزار های متفاوت به سیاه نمایی در قبال چهره دولت و ملت شریف ایران پرداخته و از این موضوع به عنوان یک ترفند برای براندازی حکومت جمهوري اسلامي استفاده می کنند.در این میان زنان و مردان ایرانی الاصلی هستند که با پشت پا زدن به هویت خود و هم مسیر شدن با اندیشه های کانون های استکبار جهانی به مبارزه مستقیم و علنی با حکومت جمهوری اسلامی ایران دست زده اند.

نازنین افشین جم يكي از اين دست ايرانيان است كه با مهاجرت به خارج از كشور با پشت كردن به فرهنگ غني ايراني _ اسلامي ، خود را به عنوان يك چهره خاص به عنوان بلند گوي تهاجم فرهنگي غرب عليه اعتقادات مذهبي ملت ايران معرفي كرد.

وي در فروردین ۱۳۵۸ برابر با ۱۹۷۹ میلادی در تهران متولد و در سال۱۹۸۱ همزمان با آغاز جنگ تحمیلی به همراه خانوادهٔ خود به کشور کانادا گریخت ." افشین جم " که خود را یک ایرانی- کانادایی معرفی می کند ، پس از به پایان رساندن دوران دبیرستان به دانشگاه بریتیش کلمبیا رفت و لیسانس خود را در رشتهٔ روابط بین‌الملل و علوم سیاسی دریافت و سپس تحصیلات خود را در پاریس و انگلستان ادامه داد.

افشین جم پس از پایان تحصیلاتش در اقدامی مغرضانه که هم مسیر با تفکرات و اقدامات دول غربی صورت گرفته بود ، به عنوان یک مدل با ظاهری نامناسب در مقابل دوربین قرار گرفت و با برخی از مجلات و نشریاتی که به ترویج فرهنگ مستهجن می پرداخت مصاحبه کرد .

پس از تبلیغات و سوء استفاده بسیاری که برخی شرکتهای تجاری غرب از وی کردند ، او طی یک اقدام از پیش تعیین شده در سال ۲۰۰۳ عنوان دختر شایسته کانادا را کسب کرد و در همان سال در مراسمی تحت عنوان مسابقات "میس ورلد" که در شهر سانیا در کشور چین برگزار ‌شد ، شرکت و پس از نماینده کشور ایرلند به مقام دوم زیبا ترین دختر جهان رسید.از آنجایی که این مسابقات تحت پوشش شدید رسانه ها قرار می گرفت ، افشین جم از محبوبیت بالایی در کشور کانادا برخوردار گردید و بعد از آن با حضور در چند فیلم سینمایی خود را به عنوان یک بازیگر مطرح کرد .

نازنین افشین جم در سال ۲۰۰۷ با عضویت در سازمان عفو بین الملل و پس از چند همکاری متعدد با صلیب صرخ عملا وارد عرصه سیاسی شد .

او به عنوان فعال حقوق بشر در زمینه مسایل ایران با ایجاد کمپینی در حمایت از حقوق زنان ایرانی مورد توجه برخی از دولت های سکولار جهان و بخصوص کانادا قرار گرفت.

افشین جم طی چند مصاحبه با حمایت از ایجاد یک جامعه آزاد و سکولار در ایران برای برگزاری یک رفراندوم آزاد به منظور تعیین نوع حکومت در ایران تلاش های گسترده ای را صورت داده است که تا کنون مورد توجه موسسات برانداز و طراحان انقلاب رنگی شده است.در ادامه این تلاش ها او در ۲۴ آوریل سال ۲۰۰۷ اولین آلبوم موسیقی خود به عنوان «یک روزی» را با پرداختن به موضوعات و مسائل سیاسی ایران با شعار آزادی جوانان وارد عرصه موسیقی پاپ آمریکا کرد؛این اقدام او سر و صدای زیادی در جامعه آمریکا به راه انداخت.

اوج اقدامات خصمانه افشین جم در سال ۲۰۰۹ و همزمان با فتنه ۸۸ نمود پیدا کرد؛او عملا و با حضور در چند رسانه معتبر بین المللی اقدامات فتنه گران را هم مسیر با منشور حقوق بشر دانست و اعلام کرد از حقوق جوانانی که می خواهند به آزادی برسند با همه توان دفاع می کنم.

او معتقد بود حکومت مذهبی نمی تواند در هیچ کشوری از جمله جمهوری اسلامی دوام بیاورد، ایرانیان مردمان سکولاری هستند که خواستار جدایی دین و سیاست هستند به همين دلي مردم ایران باید آزاد باشند و مثل محیط حاکم بر همه کشورهای غربی آزادانه هر کاری را که دوست دارند انجام دهند.افشین جم با بودجه های کلانی که در اختیارش قرار گرفت ، به ساخت فیلم های مستند بسیاری در زمینه سطح زندگی زنان در ایران و اغتشاشات فتنه سال ۸۸ دست زد و در مصاحبه با برخی از رسانه های معتبر آمریکا با صراحت عنوان کرد دوست دارد شبیه گزارش گری مثل کریستین امانپور باشد.پس از آن افشین جم دوباره وارد عرصه بازیگری شد و از محیط سیاسی فاصله گرفت تا این که در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۱۲ و همزمان با آغاز سال نو میلادی طی یک مهمانی خصوصی در کشور مکزیک با پیتر مک‌کی وزیر دفاع کانادا ازدواج کرد؛این اقدام وی که پس از یک سال ونیم دوباره نام او را بر سر زبان ها انداخت .

[ پنجشنبه 31 فروردین1391 ] [ 22:48 ] [ (( م ت)) ]
با افزایش سطح آگاهی اقشار مختلف مردم مخصوصا جوانان در مورد عواقب اعتیاد به هروئین، نام هروئین مساوی شده بود با کارتون خوابی، دزدی، گدایی، ایدز و...

کاهش تقاضای هروئین، قاچاقچیان مواد مخدر را به فکر ساختن یک ماده جدید از هروئین انداخت! ولی اینبار با نامی دیگر و خصوصیاتی متفاوت تر!

در دورانی که گفته می شد: هروئين آخرين پله نردبان اعتياد است و شخص را به سفري مي برد كه كمتر كسي از آن به سلامت بازگشته است! ناگهان ماده ای به نام کراک بوجود آمد که اوضاع اعتیاد و ترک اعتیاد را کاملا دگرگون کرد و به هم ریخت!

در ابتدا تصور می شد که این ماده همان کراک مشتق از کوکائین است.(که به نوبه خود یک ماده محرک بسیار قوی و خطرناک است) ولی تجزیه این ماده نشان داد که هروئین خالص است!

در ابتدا قاچاقچیان تبلیغ کردند که کراک مخدر نیست و می توان با استفاده از آن تریاک یا هروئین را ترک کرد! و به این صورت عده زیادی در دام این ماده مخدر خطرناک گرفتار شدند.

حرف و حدیث درباره کراک زیاد است! عده ای معتقدند که کراک ماده شیمیایی است که نمی توان آنرا بیشتر از دو سال مصرف کرد چون مصرف کننده را از پای در می آورد! عده ای هم معتقدند که بدنشان کرم می زند و یا اعضای بدنشان به سادگی از هم جدا می شود!

                             

ولی آیا این گفته ها در مورد کراک حقیت دارد یا نه؟!

سوء مصرف کراک نسبت به سایر مواد مخدر باعث می شود که شخص در مدت زمان بسیار کمی چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ روانی تغییر کند. اگرچه ممکن است کمتر از دوسال شخص را نکشد ولی بقدری اعتیادش پیشرفت می کند که ترک این ماده برایش بسیار سخت و غیر قابل تحمل می شود!

با نگاهی گذرا به تاریخچه درمان اعتیاد به این نکته بر می خوریم که بسیاری از داروهایی که در درمان اعتیاد استفاده می شوند، قبل از اینکه جامعه پزشکی به تأثیر آنها در درمان اعتیاد توجه کند مصرفشان در بین معتادان رواج پیدا کرده است.

با توجه به این نکته می توان گفت: توجه دقیق به حرف هایی که در بین معتادان در باره مواد از جمله کراک رد و بدل می شود و شایع می گردد از ارزش بالایی برخوردار است!  اینکه بدن این افراد کرم می زند از حرف هایی است که در بین خود این افراد شایع شده است! اگرچه ما هنوز چنین مساله ای را ندیده ایم ولی نمی توانیم آنرا رد کنیم!

در همایش درمان سوء مصرف مواد مخدر که در تاریخ هشتم تا دهم آبانماه 1386 در بیمارستان میلاد برگزار شد، یکی از سخنرانان عنوان کرد که به علت استفاده از کاربید در تهیه کراک، افراد معتاد به کراک دچار رابدومیولیز ( از هم گسیخته شدن و تجزیه بافت عضلانی ) می شوند.

                                            

اگر این گفته درست باشد باید عواقب دیگر ناشی از رابدومیولیز مانند نارسا شدن و از دست رفتن کلیه ها و ... را نیز به عوارض سوء مصرف کراک اضافه کرد!

علامت قابل توجهی که نویسنده در درمان این افراد با آن برخورد کرده است، نوروپاتی محیطی است. ( بی حس شدن قسمت هایی از بدن به علت آسیب دیدن اعصاب حسی سطحی ) گاهی این مشکل تا جایی پیش می رود که شخص از سوختن اعضای خود غافل مانده و تنها از شنیدن بوی کباب متوجه سوختن قسمتی از بدن خود شده است! پس کرم زدن چنین بدنی نمی تواند دور از ذهن باشد! وجود نقاط پراکنده ای در روی دست و پا ها که بر اثر ریختن کراک دچار سوختگی شده است باید درمانگر را در مورد احتمال وجود نوروپاتی محیطی کنجکاو کند. گاهی این سوختگی ها بقدری عمیق هستند که بیننده را دچار وحشت می کنند!

                          

 کراک از تقطیر هروئین به دست می آید. به این معنی که هروئین را با مواد شیمیایی خاصی می جوشانند و بخار حاصل از آنرا با مواد شیمیایی دیگری ترکیب می کنند تا آنرا بصورت جامد و قابل بسته بندی بصورت قالب در آورند.

قدرت مخدری این ماده بقدری زیاد است که معتادادن به کراک در صورتیکه بخواهند بجای آن تریاک یا هروئین استفاده کنند دچار علائم ترک یا همان خماری می شوند!

پس می توان با یقین گفت: اگر روزی هروئین قوی ترین ماده مخدر و مساوی با بدبختی و نابودی بود در حال حاضر کراک قوی ترین ماده مخدر دنیاست، بطوریکه یک بار مصرف آن حتی بصورت عشقی و گریزی را می توان معادل اعتیاد به آن دانست!

کراک بصورت کلوخ های سفیدرنگی که رنگ سفید آن تمایل به قهوه ای دارد در بازار مواد مخدر عرضه می شود. رنگ و شکل آن شباهت بسیار زیادی به تکه های کشک دارد.

کراک به راحتی تدخین می شود و در حین سوختن بوی خاصی ندارد. برای دود کردن آن از دوعدد سنجاق قفلی استفاده می شود یکی برای نگه داشتن کراک و دیگری برای داغ کردن و سوزاندن آن، دود حاصل از آنرا با یک لوله، که معمولا با کاغذ درست می کنند، استنشاق می کنند. با توجه به اینکه در حین استفاده، شخص بیمار مجبور است چندین بار سنجاق را گرم کند و به کراک بچسباند، فندک از لوازم لاینفک آن به حساب می آید.

در بسیاری از موارد که خانواده به فرد معتاد به کراک مشکوک شده اند در مراجعه به کلینیک اظهار می کنند که فرد مورد نظر وقتی به دستشویی می رود بصورت مکرر و پشت سرهم صدای فندک زدنش می آید! روش دیگر مصرف کراک تزریق آن به داخل رگ است. متاسفانه این ماده را از طریق بینی هم استفاده می کنند!
 

جالب است بدانید اگر شخصی به هر عنوانی اعلام کند که کراک را فقط یکبار آن هم جهت کنجکاوی استفاده کرده است می توان وی را معتاد درنظر گرفت مگر اینکه خلافش ثابت شود!

درمان اعتیاد به کراک مشابه درمان اعتیاد به سایر مواد مخدر است. در قدم اول باید شخص سم زدایی شود که اینکار بصورت سرپایی یا بستری قابل انجام است.

در مواردی که مقدار مصرف زیاد باشد یا اینکه بیمار کراک را بصورت تزریقی استفاده کند  در مان نگهدارنده و طولانی مدت با متادون در کلینیک های تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی یا سازمان بهزیستی، می تواند بهترین نوع درمان باشد. کراک نسبت به سایر مواد مخدر هوس بیشتری در مصرف کننده ایجاد می کند و کنترل هوس آن مشکل تر است.

پس همزمان با درمان نگهدارنده با نالترکسون که بعد از انجام سم زدایی صورت می گیرد، شرکت در جلسات رواندرمانی قسمت اصلی درمان است.

[ پنجشنبه 31 فروردین1391 ] [ 22:14 ] [ (( م ت)) ]
                                                31155263332583281121.jpg
                                            
                            
[ پنجشنبه 31 فروردین1391 ] [ 21:47 ] [ (( م ت)) ]
 روزنامه وال استریت ژورنال(Wall Street Journal)، روزچهارشنبه 30 فروردین(April.18) به بررسی توان نظامی ایران در مقابله با حمله ارتش آمریکا پرداخت.
روزنامه «وال استریت ژورنال» بر اساس گفت و گو با شماری از افسران عالی رتبه ارتش آمریکا و کارشناسان امور نظامی به بررسی شرایط و تاکتیک های دو طرف در صورت وقوع جنگ بین ایران و آمریکا پرداخته و می نویسد: «به احتمال قوی، موثرترین روش ایران در مقابله با قدرت نظامی آمریکا استفاده از روش های چریکی و جنگ نامنظم خواهد بود.»
وال استریت ژورنال از قول افسران عالی رتبه نیروی دریایی آمریکا نقل می کند: «ایران مسلما با استفاده از روش های جنگ نامنظم سعی خواهد کرد که در آب های خلیج فارس به ناوگان دریایی آمریکا ضربه بزند. ایران در تمام مقاطعی که تنش در سطح منطقه افزایش یافته تهدید کرده است که تنگه هرمز و مسیر کشتیرانی مهم برای انتقال نفت را مسدود خواهد کرد.
کارشناسان امور دفاعی ارزیابی می کنند که احتمالا ایران تاکنون پنج هزار مین ضد کشتی انبار کرده است. این مین ها از ابزارهای انفجاری بسیار ساده که بر اثر برخورد منفجر خواهند شد تا مین های بسیار پیشرفته که می توان در بستر دریا کار گذاشت، را شامل می شوند.
کشف و خنثی کردن این مین ها می تواند برای نیروی دریایی آمریکا یک دردسر بزرگ ایجاد کند. در سال 1988 یکی از ناوهای ترابری نیروی دریایی آمریکا با یکی از همین مین ها برخورد کرد و در معرض غرق شدن قرار گرفت.»
همچنین این روزنامه در بخش دیگری می نویسد: «یک مورد دیگر از تسلیحات ایران که خطرناک می باشد اژدرهایی است که آنها را می توان از عرشه هر نوع کشتی شلیک کرد. بنابر این کشف موقعیت و ردیابی آنها برای آمریکا دشوار خواهد بود. علاوه بر این، چنین اژدرهایی را می توان از زیردریایی ها نیز شلیک کرد. وسیله دیگری که ایران با استفاده از آن می تواند روش های جنگ نامنظم در آبهای خلیج فارس را پیش ببرد قایق های سبک و تندرو هستند. استفاده از تعداد بسیار زیادی از این قایق های سبک وتوپدار می تواند امنیت یک ناو جنگی را به خطر بیاندازد.
در اوایل سال 2008 تعداد بسیار زیادی از این قایق های نیروی دریایی ایران، خود را به ناوگان دریایی آمریکا نزدیک کردند. هیچ حادثه ای روی نداد ولی این اقدام تحریک آمیز برای نشان دادن خطر این قایق ها صورت گرفت.»

               
وال استریت در ادامه به یک مانور آمریکا در ده سال پیش در دوران ریاست دونالد رامسفلد بر وزارت دفاع آمریکا بر اساس شرایط احتمالی وقوع جنگ در آب های خلیج فارس اشاره می کند و می گوید: «نتایج این تمرین، زنگ خطر جدی برای ارتش آمریکا بود چون در پایان آن مشخص شد که اگر نیروهای مسلح ایران بتوانند به طور موثر از تمام روش های جنگ نامنظم استفاده کنند ضربات بسیار سنگینی به نیروی دریایی آمریکا خواهند زد.»
این روزنامه در مورد قدرت موشکی ایران نیز می نویسد: «نگرانی نیروی دریایی آمریکا بیش از آنکه موشک های دوربرد ایران باشد موشک های با برد کوتاه و سبک از نوع اسکاد است که آنها را می توان روی هر سکوی در حال حرکتی نصب کرد و از کنترل رادارها گریخت.»

[ چهارشنبه 30 فروردین1391 ] [ 23:11 ] [ (( م ت)) ]
در حالی که برخی منابع خبری داخلی از اعدام 8 نفر از اتباع کشورمان در عربستان سعودی خبر می دادند،وزیر امور خارجه با تکذیب این خبر از رایزنی برای تبادل زندانیان دو طرف خبر داد.

یکی از وظایف وزارت امور خارجه به ويژه اداره کل ايرانيان خارج از کشور پیگیری مستمر برای عفو و آزادي اتباع ايراني زنداني در خارج از کشور است.این وظیفه با توجه به کثرت رفت و آمدها و جمعيت فراوان ايرانيان خارج از کشور، بر دوش وزارت خارجه بیشتر سنگینی می کند.
           

نزدیک به 6 سال پیش 8 نفر از هموطنان جنوبی کشورمان در یک لنج ماهیگیری در آب های بین المللی در نزدیکی مرز آبی عربستان سعودی بازداشت شدند. گرچه وزارت خارجه برای آزادی این زندانیان تلاشهایی کرد ولیکن این تلاشها ناکام ماند. این وضعیت ادامه داشت تا اینکه چند روز پیش برخی منابع داخلی از اعدام این 8 ایرانی خبر دادند. این منابع در این باره نوشتند رژیم آل سعود 8 تن از هموطنان کشورمان که در زندان شهر «دمام» در شرق اين كشور بازداشت بودند،اعدام کرد.گفته می شود اعدام این 8 ایرانی بدون هرگونه محاکمه و یا اقدامات لازم قانونی انجام شد. زمان دقیق اعدام این هموطنانمان روز یکشنبه 15/4/2012 بوده اما این خبر تا به این لحظه از ترس واکنش جمهوری اسلامی ایران، توسط رسانه های سعودی محرمانه مانده بود. یک فعال سیاسی سعودی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که علت اعلام نشدن این خبر، اختلاف شدید درون خاندان حاکم سعودی بر سر اجرای حکم اعدام این 8 ایرانی بوده است.دستور اعدام این ایرانی ها مستقیماً توسط شاهزاده «نایف بن عبدالعزیز آل سعود» وزیر کشور سعودی صادر شده بود. وی بدون اجازه و هماهنگی با «ملک عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی این کار را کرده است.

این خبر به نقل از منابع آگاه عربستانی در حالی توسط رسانه های داخلی پوشش داده شد که علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه کشورمان، پیش از انتشار این اخبار گفته بود: روند اجرای حکم اعدام برخی از زندانیان ایرانی دربند دولت عربستان متوقف شده است. بر همین اساس و پس از انتشار این خبر وزیر امورخارجه کشورمان در پایان جلسه امروز (چهارشنبه) هیئت دولت بار دیگر از عدم اجرای این حکم گفت و افزود:برخی از هموطنان ما که در شهر دمام زندانی هستند، محکوم به اعدام شدند و من در این خصوص با سعودالفیصل وزیر امورخارجه عربستان صحبت کردم و خوشبختانه روند اجرای حکم اعدام این هموطنان متوقف شده است.امیدوارم با مبادله توافقنامه‌های دوجانبه بین ایران و عربستان درباره تبادل زندانیان زمینه آزادی این عزیزان فراهم شود.

براساس این گزارش، اگرچه فضای سیاسی ایران و عربستان سعودی در شرایط کنونی به جهت لشکرکشی این کشور به بحرین و تحولات سوریه، غبار آلود است ولیکن رایزنی های دستگاه دیپلماسی کشورمان برای ممانعت از اعدام این هموطنان، نشان از دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران دارد.

[ چهارشنبه 30 فروردین1391 ] [ 23:4 ] [ (( م ت)) ]
ترامادول یک داروی ضد درد است. که با نام های مختلفی از جمله بایومادول در داروخانه ها عرضه می شود.

 از ترامادول برای تسکین درد های متوسط تا شدید استفاده می شود. با اینکه تاکنون مکانیسم اثر ترامادول دقیقا مشخص نشده است ولی این دارو مانند مورفین عمل می کند. ترامادول مانند مورفین در مغز به گیرنده های اپیوئیدی متصل شده، باعث ایجاد تسکین می گردد.

 این دارو بصورت آمپول، قرص یا کپسول های 50 و 100 میلیگرمی در بازار دارویی کشور وجود دارد و در داروخانه ها عرضه می شود. بالاترین دوز روزانه آن 400 میلیگرم است. خوردنش با غذا یا بدون غذا تاثیری در میزان جذب آن ندارد.

                                            tramadol

تداخلات دارويي
داروهایی مانند کاربامازپین و کینیدین مانع از خنثی شدن ترامادول در بدن شده، غلظت آنرا در خون بالا می برند! استفاده همزمان ترامادول با داروهای مهار کننده مونوآمینواکسیداز و مهارکننده انتخابی گیرنده های سروتونین مانند فلوکستین منجر به عوارض جانبی شدیدی از جمله تشنج می شود. این دارو در صورتیکه با الکل، داروهای بیهوشی، مواد مخدر، داروهای آرام بخش یا خواب آور استفاده شود خطر ایست تنفسی را به شدت افزایش می دهد.

سالم بودن آن برای زنان حامله یا در مرحله شیردهی هنوز ثابت نشده است.

عوارض جانبی آن عبارتند از:  تهوع، یبوست، سردرد، خواب آلودگی، خارش، اسهال، خشکی دهان، بثورات جلدی، اختلالات بینایی، سرگیجه واقعی، تشنج

و اما ارتباط ترامادول با اعتیاد و سوء مصرف مواد....

این دارو از بدو ورودش به بازار دارویی کشور مورد توجه بیماران معتاد به مواد مخدر قرار گرفت. و آوازه آن تا جایی پیش رفته است که متاسفانه گروه ها و خواننده های رپی وجود دارند که نام ترامادول را برای خود انتخاب کرده اند!

 آیا ترامادول باعث اعتیاد به مواد مخدر می شود؟

 آیا ترامادول  داروی مناسبی برای ترک اعتیاد است؟

آیا ترامادول باعث ایجاد تشنج می شود؟

در پاسخ به این سئوالات باید بگوییم که: با توجه به اینکه مکانیسم کنترل درد در ترامادول مشابه مورفین است. مصرف مداوم آن منجر به وابستگی فیزیکی و روانی مشابه اعتیاد به مواد مخدر می شود. و مصرف طولانی مدت ترامادول منجر به اعتیاد به آن شده و درمانی کاملا مشابه با درمان سوء مصرف مواد مخدری چون تریاک، کراک و هروئین دارد!

 باز هم تجربه نویسنده نشان می دهد که: بیمارانی که در مراکز بستری جهت ترک ترامادول بستری می شوند علایم خماری یا ترک غیر قابل تحمل تری نسبت به سایر بیماران وابسته به مواد مخدر از خود نشان می دهند!

 از جمله علایم ترک ترامادول عبارتند از: عصبانیت، تعریق، بی خوابی، تهوع، اسهال، لرزش اندام ها و توهم

معتادان به مواد مخدر در مواردی که امکان تهیه یا استفاده از مواد مخدر را ندارند از این دارو جهت جایگزین کردن مواد مخدر استفاده می کنند. عده ای نیز به غلط آنرا برای ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می دهند!

در حقیقت تعداد کسانیکه بواسطه مصرف ترامادول وارد وادی اعتیاد شده اند کمتر از کسانی است که این دارو را  جهت جایگزینی مواد مورد استفاده قرار می دهند. اینها معمولا کسانی هستند که به خاطر درد، ترامادول را طولانی مدت مصرف کرده اند و از عواقب اعتیاد به آن غافل مانده اند!

پس اگر شخصی به کلینیک مراجعه کند و بگوید که اعتیادش را با ترامادول شروع کرده و در ابتدا از آن برای نئشه بازی و سرخوشی استفاده کرده است کمی غیر معمول می نماید! همچنانکه گفته شد افراد وابسته به ترامادول بیشتر مصرف کنندگان مواد مخدری هستند که جهت جلوگیری از علایم ناخوشایند ترک یا خماری از این دارو به عنوان جایگزین استفاده می کنند.

بر اساس مقالات معتبر پزشکی ترامادول در دوز 200 تا 400 میلیگرم می تواند علایم ترک مواد مخدر را از بین ببرد و تجویز آن به مقدار کمتر از این دوز فرقی با تجویز دارونما در کنترل علایم ترک ندارد!

شخصی که از این دارو جهت ترک اعتیاد استفاده می کند وقتی دوز دارو را به کمتر از 200 میلیگرم برساند علایم ترک مواد مخدر را از خود نشان خواهد داد  و دوباره به مصرف ترامادول یا مواد مخدر رو می آورد حال چنین شخصی چگونه می تواند دوز دارو را به فرضا 2.5 میلیگرم در روز کاهش دهد؟! در حالیکه این قضیه در مورد داروهای مناسب ترک اعتیاد مانند متادون صدق نمی کند.

پس می توان نتیجه گرفت ترامادول داروی مناسبی برای ترک اعتیاد نیست!  بعلاوه اکثر قریب به اتفاق بیماران وابسته به مواد مخدر در کنار مصرف مواد مخدر از داروهای اعصاب، آرامبخش و خواب آور نیز استفاده می کنند و همچنانکه در قسمت تداخلات دارویی عنوان شد با مصرف همزمان ترامادول با این داروها خود را در خطر تشنج و ایست تنفسی قرار می دهند!

تشنج شایع ترین عارضه ای است که بیماران از ترس ایجاد آن جهت درمان وابستگی به ترامادول به مراکز درمان سوء مصرف مواد مراجعه می کنند! علاوه بر تداخل دارویی منجر به تشنج، ترامادول با کاهش آستانه تشنج باعث ایجاد تشنج در کسانی می شود که به علت تشنج در حال درمان هستند یا اینکه درمان شده اند!

پس بخاطر داشته باشیم که ترامادول باید بر اساس نسخه و توصیه پزشک مورد استفاده قرار بگیرد و مصرف خودسرانه آن عواقب غیر قابل جبرانی بدنبال خواهد داشت.

[ چهارشنبه 30 فروردین1391 ] [ 20:58 ] [ (( م ت)) ]

[ شنبه 26 فروردین1391 ] [ 22:43 ] [ (( م ت)) ]
ای کاش یاد بگیریم که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ دنده های زندگیمان از

لهیدگی و تداخل در امان باشد.

[ شنبه 19 فروردین1391 ] [ 15:28 ] [ (( م ت)) ]

زندگی عشایر فارس توام با سخت کوشی و تلاش فراوان است.  این نوع زندگی سرشار از تجربیات و وقایع عبرت آموز در دامان طبیعت زیبای فارس است. تجربیاتی که در کنار وسایل و صنایع دست ساز آن ها مجموعه ای زیبا و مالامال از رنگ و تنوع ایرانی و ملی است .دومان پسر  نوجوان ایل در سیاه چادری از سیاه چادرهای یک ایل قشقایی  فارس زندگی می نماید.او در طول این مجموعه به کمک اهالی خصوصا معلم ایل و کنجکاوی نکات زیادی را آموخته و تجربه می کند که به رشد او کمک می کند.اخلاق ،احترام به والدین ،دوستی و مشاوره ،سوال کردن و...از جمله عواملی است که همچون بستری در هر داستان دنبال می شود.این مجموعه در سیزده قسمت هفت دقیقه ای تکنیک کات اوت انیمیشن در واحد پو یا نمائی شبکه فارس تولید شده است.
عوامل:
 نویسنده و محقق:احمد کرد رستمی و شاهد سیف_ کارگردان ، تهیه کننده و انیماتور:پیمان دهقانی_آهنگساز:حمید گلستان_ناظرین کیفی:کریم سربخش،سید محمد حسن نبوی زاده_سرپرست دوبلاژ:بهنام چارئی ،غلامرضا سلطانی_صدابردار و صداگذار:غلامرضا سلطانی_ دستیار صدا:الناز قاسمیان
 
 
 
alt
 
alt
 
alt
 
[ دوشنبه 7 فروردین1391 ] [ 0:49 ] [ (( م ت)) ]
سلامش كردم و نميتونم بگم مثل قبل با اندكي تاخير فقط گفت عليكم.وديگر هيچ.انگار مي خواست بفهماند كه باوقارتر شده ولي نمي دانست چيكاركند چجوري نشون بده .بي خيال شدم راه خود را در پيش گرفتم از كوچه هاي درهم و برهمش گذشتم تا به دوستي رسيدم كه دلش پر بود.دلش پر بود از ناملايمات روزگار.از ادم هاي دور و برش.ميگفت فلاني خوش بحالت گوشت از خيلي حرفا به دوره.خيلي از طعنه و كنايه ها را نمي شنوي .گفتم فلوني بيا ببينم چي شده؟انگار خيلي دلت پره.به مغازه ها نزديك بوديم گفت :يه دقيقه صبر كن الان ميام.برگشت در حالي كه يك بسته سيگار خريده بود.خواستم يه چيزي بگم.انگار مي خواست كاري كند كه من بي خيال بشم و اين رو از حركاتش ميشد فهميد.گفت :من از اين خيابان اصلي حركت نمي كنم .گفتم چطور؟گفت:ماشين ها منو له مي كنند.گفتم براي تو هم خدا بزرگه.نا شكر نبود از هميني كه بود خيلي خيلي احساس خوشايندي داشت.سيگاري را به گوشه لبش گذاشت  روشن كرد وپك محكمي زد.از من خداحافظي كرد و راهش را در پيش گرفت.هنوز چند قدمي بيشتر دور نشده بود كه مرا صد زد و گفت راستي امشب هستي.گفتم راستشو بخواي نه.بايد برم .در حالي كه دست راستش را بر شانه چپم گذاشته بود گفت:كي مياي گفتم معلوم نيست چطورمگه؟هيچي راستش رو بخواي دوست داشتم يه شب با دوستان دور هم باشيم ."قربان كه ديلر ايله بير الر ازلن منيديم قربانينگ سنينگ" اين را گفت و رفت.

[ دوشنبه 7 فروردین1391 ] [ 0:9 ] [ (( م ت)) ]

۱ـ‌ هرگز از دستمال كاغذی یا دستمال‌های توالت برای پاك كردن شیشه عینك خود استفاده نكنید.
این دستمال‌ها از چوب ساخته شده اند و شیشه‌های عینك شما را خش می‌اندازند. دكتر Robert  می‌گوید من از كراواتم برای این‌كار استفاده می‌كنم، به این خاطر كه از ابریشم ساخته شده و بسیار نرم و لطیف است.

۲ـ‌ عینك‌های آفتابی پولاریزه برای كم كردن حساسیت نسبت به نور و بازتاب آن از اجسام براق، بسیار مناسب هستند، اما برای دیدن صفحه‌های موبایل یا سیستم‌های راهیاب، شما را با مشكل مواجه خواهند كرد. این مشكل حتی برای دیدن صفحه‌های دستگاه‌های خودپرداز جدی‌تر خواهد بود.

۳ـ‌ بسیاری از ما فكر می‌كنیم، پس از یك جراحی چشم، بسرعت می‌توانیم به زندگی عادی خود برگردیم، اما در واقع برای بسیاری از افراد، این زمان، مقادیری بیشتر طول می‌كشد. پس از این‌كه مجبور شویم روی یك متن چند صفحه‌ای تمركز كنیم، متوجه می‌شویم آنقدر‌ها هم كه فكر می‌كنیم كار ساده‌ای نیست و به زمانی بیش از این نیاز است.

۴ـ‌ بسیاری از مردم می‌دانند كه اشعه ماوراء بنفش (UV) به پوست آسیب جدی می‌رساند، اما نمی‌دانند كه این اشعه برای چشمان نیز مضر است. آیا شما از كسانی هستید كه تنها زمانی‌كه آسمان آفتابی است، عینك می‌زنید؟ مثل این می‌ماند كه بگویید من فقط گاهی اوقات سیگار می‌كشم!

[ یکشنبه 6 فروردین1391 ] [ 23:40 ] [ (( م ت)) ]
قبیلة ترک از قبایل بیست و دوگانة اغز (غز * ) پراکنده در ایران افغانستان ترکمنستان ازبکستان جمهوری آزربايجان ارمنستان ترکیه سوریه و عراق . واژة بیات که به صورت «بایات » هم ضبط شده به معنای بادولت و پرنعمت است . اصل این قبیله در نسبنامه های افسانه ای ترکان به «بای آت » پسر دوم گون خان پسر اغوزخان می رسد (رشیدالدین فضل الله ج 1 ص 39 حمدالله مستوفی 1362 ش الف ص 566 تاریخ قزلباشان ص 24 قائم مقام ص 403). قبیلة بیات همچون سایر قبایل بزرگ ترک علامتی مخصوص داشته که شکل آن در منابع متفاوت است (کاشغری ص 172 رشیدالدین فضل الله ج 1 ص 40 اوزون چارشیلی ج 1 ص 113). بیاتها طبق بعضی اخبار از روزگاران قدیم و پیش از مهاجرتهای گستردة خود به غرب آسیا در اطراف رودخانة قراموران یا بنابر ضبط حمدالله مستوفی (1362 ش ب ص 218) قارامران واقع در شمال چین می زیسته اند (قائم مقام همانجا). از اشارات جامع التواریخ برمی آید که گروههایی از این قبیله مشهور به «بایاوت » دهها سال پیش از آغاز سلطنت چنگیزخان در زمرة طوایف مغول درآمده بودند. اینان در تقسیم بندی قومی مغولان از جملة طوایف درلگین بودند که معرف مغولان عام و بی اصل و نسب است . دو شعبة معروف این طایفه «جدی بایاوت » و «کهرون بایاوت » بودند. اولی نام خود را از رودخانة جدی مغولستان اخذ کرده و دومی به دلیل زندگی در صحرا به این عنوان موسوم شده بود. اینان در لشکرکشیهای چنگیزخان و هولاکوخان به ایران شرکت داشتند
برچسب‌ها: قشقایی, ترک قشقایی, سکز, بیات, طوایف ایل قشقایی, فلات ایران, کردستان عراق, قزلباش, خانایل خمسه, شاه
ادامه مطلب
[ جمعه 4 فروردین1391 ] [ 11:57 ] [ (( م ت)) ]
بندوبست سكز
[ سه شنبه 1 فروردین1391 ] [ 18:41 ] [ (( م ت)) ]
    یا مقلب القلوب والابصار

                                                                          یامدبرالیل والنهار

                                                                                                        یامحول الحول والاحوال

                                                                                                                                                  حول حالنا الی احسن الحال

                            عيد شما مبارك مديريت وبلاگ بندوبست سكز

[ دوشنبه 29 اسفند1390 ] [ 18:17 ] [ (( م ت)) ]
 • فرود گرگین پور آواز سحر(سحر آوازی) کد: 5512845
 • اسفندیار بهزاد پور آواز اصلی و کرم کد: 5512846
 • تهمورث جهانگیری اهنگ خان عیوضیم کد: 5512848
 • تهمورث جهانگیری اهنگ کؤچ ائوز کد: 5512849
 • فرود گرگین پور اهنگ یاشیر باش سنالار کد: 5512850
 • فرود گرگین پور اهنگ باش گرایلی کد: 5512851
 • فرود گرگین پور اهنگ کؤچدی لر گئتدی لر کد: 5512852
 • حسینقلی سعادتی اهنگ جنگ نامه کد: 5512853
 • تهمورث جهانگیری اهنگ جئیرانیم کیم آتدی غافل تیر سنه کد: 5512854
 • اسفندیار بهزاد پور آواز خسرو کد: 5512855
 • اسفندیار بهزاد پور اهنگ کسمه نار آغاجی یام کد: 5512856


 •  افسانه جهانگیری آواز بیستون کد: 5512833
 •  افسانه جهانگیری اهنگ سفر دوشدی گورجستانا کد: 5512834
 •  افسانه جهانگیری اهنگ اوجاداغلار کد: 5512835
 •  افسانه جهانگیری اهنگ باش گرایلی کد: 5512836
 •  افسانه جهانگیری اهنگ عاشق گلدی محله میزه کد: 5512837
 •  افسانه جهانگیری اهنگ گئدن دارغا کد: 5512838
 •  افسانه جهانگیری اهنگ ائلچی به ی لر کد: 5512839
 •  افسانه جهانگیری اهنگ لای لای کد: 5512840
 •  افسانه جهانگیری اهنگ هاینا هلئی کد: 5512841
 •  افسانه جهانگیری اهنگ هلهله دیر یار یار کد: 5512842
 •  جهانگیری اهنگ باش گرایلی کد: 5512843
 •  جهانگیری اهنگ لیلیم اویانماز کد: 5512844

 

 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ سحر آوازی کد: 5512807
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ مقدمه هو اویناماک کد: 5512808
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ آغیرهلئی کد: 5512809
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ یورغا هلئی کد: 5512810
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ کسمه نارآغاجی یام کد: 5512811
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ باسما هلئی کد: 5512812
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ یاروم دؤنه کد: 5512813
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ گلم گلم کد: 5512814
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ لکی کد: 5512815
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ دره شوری هلئی کد: 5512816
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ دورناغ ایسی کد: 5512817
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ اشرفی هلئی کد: 5512818
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ ننم های کد: 5512819
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ کلوار کد:5512820
 • گنج علی سلمانی زاده اهنگ کردی کد: 5512821
 • 5513844

  آهنگ رقص

  5513845

  آسانک1

  5513846

  آسانک2

  5513842

  صمصام

  5513843

  دقوز آی حسرتلی شیدا بلبلم

  5513847

  آهنگ برنج کوبی

[ دوشنبه 29 اسفند1390 ] [ 13:43 ] [ (( م ت)) ]
امروز "۲۹اسفند"در بین ما ترکهای قشقایی جایگاه ویژه ای دارد.امروز ما به نوعی به پیش باز عید نوروز می رویم .امروز روز"عرفه"است.روزی که به زیارت اهل قبور می رویم و انهم با حلواهای خوشمزه ای که زنان غیور از صبح علی الطلوع شاید هم زودتر از خواب صبحگاهی بپا خواسته و با ارد و خرما و روغن مشغول به طبخ ان می شوند.عده ای صبحانه را در جوار اهل قبور میهمان هستند و عده ای دیگر در خانه.امروز برای بچه ها روز ی دیگر است خوشحال از اینکه فردا لباسهای نو می پوشند و از بزرگان عیدی می گیرند.یادش بخیر همیشه عید نوروز برای من تازگی داشته.مخصوصا ایامی که محصل بودم و بعد از مدتها می توانستم چهره بندوبست با ان مردمان خونگرمش را به تماشا بنشینم.اما امروز در گوشه ای از این ایران پهناور در روز عید هم باید مشغول بکار باشم .و این  رسم روزگار است .عید نوروز را به تمامی هموطنان مخصوصا مردمان عزیز بندوبست تبریک گفته و برای تک تک انان سلامتی و نشاط را از خدای مهربان خواستارم.

[ دوشنبه 29 اسفند1390 ] [ 13:15 ] [ (( م ت)) ]
                                            **۲۹ اسفند روز ملی شدن صنعت نفت مبارک**

[ دوشنبه 29 اسفند1390 ] [ 7:54 ] [ (( م ت)) ]
........ مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اگر قادر نیستی خود را بالا ببری ، همانند سیبی باش تا با افتادنت اندیشه ای را بالا ببری . ( دکتر شریعتی )

به وبلاگ" بندوبست سکز" خوش امدید.سکز نام طایفه ای از طوایف ایل بزرگ قشقایی است که در جنوب غربی استان فارس از توابع شهرستان قیرو کارزین و در روستای بندوبست ساکن شده اند.شغل اکثر مردم کشاورزی و دامپروری می باشد.بندوبست زادگاه من و زادگاه اجداد من می باشد.زندگی در بندوبست معنایی دگر دارد.به نظرات خوانندگان وبلاگ احترام گذاشته و از انتقادهای سازنده انان خوشحال می شوم.

قدرینگی بیل. قدرینگ بیلن یوخولسا بیزیم ائلده قدربیلن آز اولور
ترجمه :«اگر کسی قدر تو را نمی داند، تو قدر خود را بدان زیرا در ایل قدرشناس کم است.»امکانات وب